BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
Inovatyvios popjūtinio laikotarpio technologijos tvariam dirvožemiui atkurti
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Instituto alėja 1, Akademija, Kėdainių r. sav.
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu bus siekiama nukreipti dėmesį į dirvožemio valdymo gerinimą, išlaikyti humuso kiekį dirvožemyje, įvykdžius projektą gautos žinios ūkininkams leis geriau identifikuoti ir valdyti procesus vykstančius dirvožemyje popjūtiniu laikotarpiu ir tuo pasinaudoti dirvožemio derlingumui atkurti.

Projekto vykdymo metu bus pateikiama naujausi rezultatai apie popjūtinio laikotarpio technologijas, paremtas naujausiais tyrimais, procesų vykstančių dirvožemyje identifikavimu ir valdymu.

Įgyvendinus šį projektą bus atkreiptas ūkininkų dėmesys į skirtingų augalų liekanų seklų įterpimą ar mulčiavimą dirvos paviršiuje. Tai sukurs santykinai stabilias aplinkos sąlygas lėtesnei maisto medžiagų apytakai, išplovimui ar jų nuotėkiui, spręsti anglies izoliavimo ir N2O emisijos, taip pat maisto medžiagų tiekimui. Plati projekto rezultatų sklaida apims didžiąją Lietuvos ūkininkų dalį dėl numatomos projekto apimties nacionaliniu mastu.

Šio projekto įgyvendinimas prisidės prie Lietuvos mokslo plėtros bei žemės ūkio naudos gavėjų kompleksiškai spręsti problemas. Inovatyvių augalų mulčio bearimio panaudojimo technologijų diegimas popjūtiniu laikotarpiu, pritaikius rekomenduojamas priemones ir metodus, leis atstatyti dirvožemio produktyvumą t. y. mobilizuoti ir kaupti maisto ir organines medžiagas, stabilizuoti fizikines savybes, optimizuoti drėgmės, oro ir šilumos režimus, bei sumažins augalų derlingumo svyravimus dėl klimato kaitos.

Projekto rezultatų sklaida padidins ūkininkų, žemės ūkio konsultantų, mokytojų bei specialistų kvalifikaciją. Susipažinimas su popjūtinio laikotarpio problemomis ir jų sprendimo būdais, padės suvokti augalų įvairovės svarbą dirvožemio tvarumui ir augalų produktyvumui bei ateityje teisingai planuoti augalų kaitą, identifikuoti ir valdyti procesus vykstančius dirvožemyje ne tik popjūtiniu laikotarpiu.

Modernių popjūtinio laikotarpio technologijų diegimas leis stabilizuoti ūkinę veiklą ir pajamas.

[[project: goals]]

Pagrindinis tikslas - pritaikyti ūkiuose inovatyvius, taupančius išteklius, popjūtinio laikotarpio augalų mulčio bearimio panaudojimo prototipus, apjungiančius augalų įvairovės didinimą, techninius sprendimus, skirtus subalansuoti mineralizacijos ir humifikacijos procesus dirvoje, didinti ūkininkų kompetenciją dalyvaujant aplinkosaugos programose bei mažinti neigiamą besikeičiančio klimato įtaką.

 

Atlikti darbai:

1. Suburta iniciatyvinė - darbinė grupė: mokslas → konsultavimas ir mokymas → gamyba ir sklaida (LAMMC, UKVM, 6 ž. ūkio subjektai ir LŪS, LEŪA);

2. Išryškinta problematika ir jos aktualumas Lietuvos mastu;

3.Parengta galimybių studija, pasirašyta jungtinės veiklos sutartis tarp projekto partnerių;

4. Atlikti mokslinė literatūros analizė, ankstesnių lauko eksperimentų ir laboratorinių tyrimų duomenų apibendrinimas ir vertinimas;

5. Identifikuota būtina ir reikalinga žemės ūkio technika ir įranga, surinkti komerciniai pasiūlymai įsigijimui.

Planuojami darbai:

  1. Bus įrengiami ir vykdomi 10 (dešimt) lauko eksperimentų gamybos subjektų laukuose, skirtingose Lietuvos rajonuose;
  2. Bus perkama žemės ūkio technika ir įranga.
  3. Ruošiama metodika, rekomendacijų leidinys, lankstinukas, straipsnis.

Bus rengiami 10 (dešimt) renginių (seminarų arba lauko dienų), 1 (viena) baigiamoji konferencija, 2 (dvi) apskritojo stalo diskusijos, kurių metu skaitomos paskaitos, analizuojama ir pristatoma situacija, keliami aktualūs klausimai.

 

Projekto partneriai:

1. Ukmergės technologijų ir verslo mokykla

2. Ūkininkė Roma Masevičienė

3. Ūkininkas Nerijus Kliokys

4. Ūkininkas Regimantas Gudauskas

5. Ūkininkas Tadas Geidukis

6. Ūkininkas Matas Beleška

7. Ūkininkas Andrius Kvedaras

8. Lietuvos ūkininkų sąjunga

9. Lietuvos ekologinių ūkių asociacija

 

Šiuo  projektu siekiama sutelkti ūkininkus, konsultantus, mokslininkus, kaimo bendruomenę į grupę bendram tikslui t.y. skatinti gamtai draugišką ūkininkavimą ir gamtosauginių gamtosauginių inovacijų diegimą – projekte siekiama nukreipti dėmesį į dirvožemio valdymo gerinimą, išlaikyti humuso kiekį dirvožemyje, įvykdžius projektą gautos žinios ūkininkams leis geriau identifikuoti ir valdyti procesus vykstančius dirvožemyje popjūtiniu laikotarpiu ir tuo pasinaudoti dirvožemio derlingumui atkurti.

Didinti ūkininkų aplinkosauginį sąmoningumą – projekto dalyviai projekto rezultatais turės galimybę įvertinti naudojamų technologijų įtaką dirvožemio azoto nuostoliams ne augalų vegetacijos laikotarpiu, dirvožemio organinės medžiagos sekvestracijai ir kitiems dirvožemyje vykstantiems procesams ir reiškiniams.

Visų ūkių ekonominės veiklos rezultatų gerinimas bei pirminės produkcijos gamintojų konkurencingumo didinimas, projektą įgyvendinę ūkininkai galės priimti inovatyvius sprendimus atitinkančius vietos agro sąlygas bei ūkininkavimo intensyvumą.

EIP projekte dalyvaus LAMMC 9 mokslininkai, UTVM instituciją projekte atstovaus ir projekto vykdyme dalyvaus 3-jų akredituotų konsultantų grupė, LEŪA ir LŪS vadovai dalinsis ilgamete ūkininkavimo, žemės ūkio sektoriaus politikos formavimo patirtimi. Ūkininkai iš 6-ių skirtingų Lietuvos apskričių suteikė galimybes jų ūkiuose įrengti bandymus ir rengti rezultatų sklaidos renginius, patys viešins aplinkinių rajonų ūkininkams bandymuose taikomas inovatyvias technologijas. Pasibaigus projektui, rezultatų pritaikomumas bus pademonstruotas 20 (dvidešimt) ž. ū. valdų. Su ūkiais bus sudaryti susitarimai.