BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
Vietinių augalų rūšių įvairovės panaudojimas gamtiniams kraštovaizdžio elementams sukurti
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Instituto alėja 1, Akademija, Kėdainių r. sav.
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu bus siekiama konsultuoti žemės naudotojus, ūkininkų sąjungos ir kitų organizacijų bei asociacijų narius, skatinant suprasti, kad didelės vertės kraštovaizdžio elementų atkūrimas skatins geriau suprasti gamtoje vykstančius dėsningumus, ekoistemines paslaugas, skatins efektyvų išteklių naudojimą, apsispręsti pereiti prie tvaraus maisto sistemų nepakenkiant gamtai ir klimatui.
Įgyvendinus šį projektą bus atkreiptas ūkininkų dėmesys į didelės vertės gamtinių elementų sukūrimą, transformuotų agrolandšaftų ekosistemų atkūrimą. Juostiniai, plotiniai ir taškiniai kraštovaizdžio elementai sukurs vietas papildomam vabzdžių, paukščių ir žvėrių maitinimuisi, žiemojimui, sąlygas migracijai. Agroekosistemas papildys rūšys (didės vietinių rūšių genofondas), kurios nebuvo susietos su kultūriniais augalais ir piktžolėmis, susiformuos įvairialypiai trofiniai ryšiai. Didės plotai, skirti tausojamajam bei ekologiniam ūkininkavimui, ir kita biologinei įvairovei palanki praktika. Ilgainiui intensyvės augalų derlių didinančios ir stabilizuojančios ekosisteminės paslaugos, pakils ūkyje gaminamų produktų ekonominė vertė, padidės ūkių konkurencingumas. Dėl to turėsime švarų orą, dirvožemį, vandenį, maisto produktus, stiprės kenkėjų, ligų bei klimato kaitos savireguliacija, lauko augalų apdulkinimas, estetinės, rekreacijos ir kt. funkcijos.
Projekto rezultatų sklaida padidins ūkininkų, žemės ūkio konsultantų ir specialistų kvalifikaciją. Susipažinimas su vietinių augalų rūšių bioįvairovės ir vietinės kilmės kultūrinių augalų veislių pritaikymu kuriant spontaninės floros bendrijų prototipus ar jas atkartojančių žolinių augalų rūšių kompozicijas intensyviuose ir mažiau intensyviuose ūkiuose padės suvokti augalų įvairovės svarbą dirvožemio tvarumui bei augalų produktyvumui ir ateityje tinkamai planuoti augalų kaitą, identifikuoti ir valdyti procesus.

Projekte siekiama sutelkti ūkininkus, konsultantus, mokslininkus, kaimo bendruomenę į grupę bendram tikslui, t. y. atkurti agrarinio kraštovaizdžio ekologines, produktyvumo ir estetines funkcijas, remiantis naujausiomis žiniomis ir inovacijomis. Tai skatins glaudesnį ryšį tarp atliekamų mokslinių tyrimų ir taikomų ūkininkavimo praktikų, didins perkeliamų į praktiką inovatyvių sprendimų mastą. Didelės vertės kraštovaizdžio elementų atkūrimas padės ūkininkams suprasti gamtoje vykstančius dėsningumus, ekosistemines paslaugas, skatins efektyvų išteklių naudojimą, apsispręsti pereiti prie tvarių maisto gamybos sistemų nepakenkiant gamai ir klimatui. Šis bendradarbiavimas ir novatoriškų sprendimų diegimas suteiks papildomos naudos ūkininkams, aplinkai, klimatui ir biologinės įvairovės didinimui bei išsaugojimui.
EIP projekte dalyvaus 4 LAMMC mokslininkai, ŽŪR instituciją projekte atstovaus ir vykdant projektą dalyvaus 3 akredituotų konsultantų grupė. Ūkininkai iš keturių skirtingų Lietuvos rajonų suteikė galimybę jų ūkiuose įrengti bandymus ir organizuoti rezultatų sklaidos renginius, patys viešins aplinkinių rajonų ūkininkams bandymuose taikomas inovatyvias technologijas. Pasibaigus projektui, rezultatų pritaikomumas bus pademonstruotas 20 (dvidešimtyje) žemės ūkio valdų. Su ūkiais bus sudaryti susitarimai.

Planuojami atlikti darbai:
1. Suburta iniciatyvinė-darbinė grupė: mokslas → konsultavimas ir mokymas → gamyba ir sklaida (LAMMC, ŽŪR, 4 žemės ūkio subjektai).
2. Išryškinta problematika ir jos aktualumas Lietuvos mastu.
3.Parengta galimybių studija, pasirašyta jungtinės veiklos sutartis tarp projekto partnerių.
4. Atlikta mokslinė literatūros analizė, ankstesnių lauko eksperimentų ir laboratorinių tyrimų duomenų apibendrinimas bei vertinimas.
5. Identifikuota būtina ir reikalinga žemės ūkio technika bei įranga, surinkti komerciniai pasiūlymai jai įsigyti.
Planuojami darbai:
1. Bus įrengiami ir vykdomi 5 (penki) lauko eksperimentai gamybos subjektų laukuose skirtingose Lietuvos rajonuose.
2. Bus perkama žemės ūkio technika ir įranga.
3. Bus parengta metodika, rekomendacijų leidinys, lankstinukas, straipsnis.
4. Bus suorganizuoti 6 (šeši) informaciniai renginiai (seminarai arba lauko dienos), 1 (viena) baigiamoji konferencija, 1 (viena) apskritojo stalo diskusija, kurių metu skaitomos paskaitos, analizuojama ir pristatoma situacija, keliami aktualūs klausimai.

Lauko dienos Vidurio Lietuvoje, Akademijoje
2023 m. liepos 4 d. LAMMC Žemdirbystė institute vyko EIP projekto „Vietinių augalų rūšių įvairovės panaudojimas gamtiniams kraštovaizdžio elementams sukurti“ lauko diena „Žolių rūšių ir veislių parinkimas kraštovaizdžio elementams sukurti“. Projekto vadovė dr. Lina Šarūnaitė pristatė projekto dalyvius, tikslą, uždavinius ir atliekamus darbus, išryškindama neproduktyvių gamtinių kraštovaizdžio
elementų atkūrimo ir išlaikymo žemės ūkio paskirties žemėje svarbą.

Dr. Eglė Norkevičienę atkreipė dėmesį į žydinčioms pievų juostoms ypač tinkančius miglinius žemaūgius, retakerius ar nedidelius kuokštus sudarančius, nevešlius augalus. Diskutuota apie įvairias priemones ir įvairius žydinčių augalų derinius iš skirtingų augalų rūšių, kurie pritrauktų ir suteiktų kuo geresnes sąlygas vabzdžiams apdulkintojams kraštovaizdžio elementų aplinkoje. Aptarta norimų žydinčių pievų sėklų įsigijimo problematika. Klausytojai turėjo galimybę apžiūrėti žydinčių augalų juostas, pasėtas Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto pasėlių laukų pakraščiuose. Dr. Aušra Arlauskienė ir dr. Vaclovas Stukonis kalbėjo apie žydinčių žolinių augalų juostų vertę apdulkintojų buveinių formavimuisi intensyvios žemdirbystės laukuose.

Vasario 20 d. vyko apskritojo stalo diskusija, skirta lietuviškų žolių veislių kraštovaizdyje temai nagrinėti

Vasario 20 d. LAMMC Žemdirbystės instituto Selekcijos centre vyko EIP projekto „Vietinių augalų rūšių įvairovės panaudojimas gamtiniams kraštovaizdžio elementams sukurti“ apskritojo stalo diskusija „Lietuviškų žolių rūšių ir veislių panaudojimas kraštovaizdžio elementams kurti: kodėl svarbu auginti vietinio genofondo žoles?“.

Renginys skirtas sėklų daugintojams, agronomams ir mokslininkams, kurie buvo supažindinti su lietuviškų veislių žolių ir avižų auginimo specifika, jų išskirtinėmis savybėmis. Diskutuota, kokias vietinių žolių rūšis reikėtų pasirinkti vandens apsauginėms juostoms apsėti, pievoms atkurti, trumpaamžiams ar ilgaamžiams žolynams įrengti ir kt.

Dalyviai domėjosi lietuviškų veislių žolių perspektyvomis, auginimo privalumais ir iššūkiais. Pasidalinta LAMMC žolių selekcininkų ir sėklų dauginimo atstovų patirtimi apie įvairių rūšių žolių sėklų auginimą.