BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
„Inovatyvių technologijų taikymas globalinio klimato kaitos sukelto karščio streso neigiamų pasekmių karvių sveikatingumui, produktyvumui ir reprodukcijai vertinimui ir mažinimui“
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
Įgyvendinimo vietos:
Tilžės g. 18 Kaunas
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

Projekto partneriai:
1. VšĮ Tęstinio mokymo ir konsultavimo centras.
2. Žemės ūkio bendrovė „Draugas“.
3. Vazniškių žemės ūkio bendrovė.
4. Irena Daukantienė.
5. Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovė „Vaškai“.
6. Šakių rajono Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis:
Projekto pradžia - 2023 m. kovo 21 d.
Planuojama projekto pabaiga - 2025 m. birželio 1 d.

Projekto tikslai:
1. Skatinti Lietuvos gyvulininkystės ūkiuose diegti inovatyvias technologijas, siekiant pagerinti pieninių galvijų sveikatingumą, sumažinti karvių brokavimą, antimikrobinių medžiagų naudojimą bei padidinti jų produktyvumą.
2. Sukurti priemonių kompleksą gyvulininkystės ūkiuose, karvių reakcijos į karščio stresą stebėjimui, vertinimui bei mažinimui.
3. Įdiegti projekto partnerių ūkiuose sukurtą priemonių kompleksą, leisiantį vertinti karščio streso sukeltą neigiamą įtaką karvių sveikatingumui, produkcijai ir reprodukcijai, bei supažindinti ir paskatinti kitus Lietuvos pieno ūkius naudoti šiuolaikines inovatyvias priemones skirtas galvijų fiziologinių rodiklių registravimui nustatant ankstyvąją karvių reakciją į karščio stresą.

Siekiant įgyvendinti Projekto tikslus yra suplanuoti 4 projekto įgyvendinimo etapai:
Pirmame etape naudojant inovatyvias priemones, bus stebimas aplinkos temperatūros – drėgmės indeksas (TDI) bei ankstyvoji karvių reakciją į karščio stresą. Ši reakcija bus vertinama pasitelkiant inovatyvias sistemas, kurios nesukeliant gyvūnams streso ir diskomforto, registruos šiuos su karvių reakcija į karščio stresą susijusius rodiklius (biožymenis): pieno kiekį, pieno sudėtį, karvių atrajojimo trukmės pokyčiai, karvių tinklainio turinio pH stebėjimas ir vertinimas; karvių tinklainio turinio temperatūros stebėjimas ir vertinimas; karvių judėjimo aktyvumo stebėjimas ir vertinimas. Kaip jau buvo minėta anksčiau, visi šie rodikliai pakinta karščio streso metu. Todėl jų pokyčiai bus vertinami, kaip karvių reakcija į karščio stresą.
Antrame etape vadovaujantis pirmosios dalies rezultatais, nustačius karvių ankstyvąją reakciją į karščio stresą, bus naudojamos priemonės, mažinančios neigiamą karščio streso poveikį karvių sveikatingumui, produkcijai ir reprodukcijai. Numatoma, kad bus naudojamas šis priemonių kompleksas: koreguojamas šėrimo racionas, didinant SM sunaudojimą; panaudojant šarminius priedus, mažinti acidozės riziką, atsirandančią karščio streso metu; panaudojant mineralinius papildus, kompensuoti jų netekimą, atsirandantį karščio streso metu; panaudojant pašarinius papildus, didinti pašaro virškinamumą, pablogėjantį karščio streso metu.
Trečias etape įvykdžius pirmajame ir antrajame etapuose numatytus darbus, sukurti ir įdiegti ūkiuose priemonių kompleksą, leisiantį vertinti ir mažinti karščio streso sukeltą neigiamą poveikį karvių sveikatingumui, produkcijai ir reprodukcijai.
Ketvirtame etape bus vykdoma gautų rezultatų analizė ir projekto rezultatų sklaida. EIP veiklos grupės narys VšĮ „Tęstinio mokymo ir konsultavimo centras“ vykdys projekto veiklų ir rezultatų viešinimą, užsiims projekto rezultatų sklaida. Projekto rezultatus pristatinės Lietuvos ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms ir kitiems suinteresuotiems asmenims. Likusieji EIP veiklos grupės nariai – žemės ūkio veikla užsiimantys juridiniai asmenys sudarys sąlygas ūkiuose įgyvendinti numatomas projekto veiklas, suteiks gyvulius, reikalingus inovatyviems bandymams (moksliniams tyrimams) vykdyti, prižiūrės įdiegiamas inovacijas taip pat vykdys ir kitus mokslinių tyrimų vykdymo priežiūros ir kontrolės uždavinius.