BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
Dirvožemio suslėgimo eliminavimo ir produktyvumo atkūrimo technologinėse vėžėse inovacijos diegimas
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Instituto alėja 1, Akademija, Kėdainių r. sav.
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

Projektu siekiama žemės ūkio gamybos subjektams siūlyti racionaliai eksploatuoti dirvožemį kaip gamybos priemonę, plėsti veiksmingų tikslinių, konkrečiai užduočiai atlikti, dirvos dirbimo padargų diegimo praktiką.

Projekto inovacijos įgyvendinimas bus vykdomas Lietuvos didžiausią plotą apimančių ir intensyviausiai naudojamų dirvožemių tipuose. Šio projekto metu bus išspręsti konkretūs uždaviniai, pasiekti realūs projekto rezultatai, pritaikomi kiekviename augalininkystės ūkyje. Įgyvendinant projektą ūkininkų ūkiuose bus atliekami keturi tikslieji tyrimai ir šeši demonstraciniai tyrimai, o jų metu sukauptos žinios ir praktika bus perduota kitiems smulkiems ir vidutiniams šalies ūkiams per mokslo ir konsultavimo institucijų ir žemės ūkio technikos gamintojų projekto metu vykdomus demonstracinius renginius šalies rajonuose, supažindinant su naujovėmis vartotojus – šalies ūkininkus. Projekto rezultatai tiesiogiai didins ūkių veiklos pajamas ir konkurencingumą, nes prisidės gerinant tiek dirvožemio našumą, tiek didinant augalų produktyvumą bei produkcijos kokybę. Projekto eigoje bus pasiektas dirvožemio degradacijos procesų mažėjimas, sudarytos tinkamos sąlygos augalams augti, bus mažiau naudojama iškastinio kuro bei mažiau teršiama aplinka vidaus variklių išmetamosiomis dujomis. Dirvos dirbimo technologiją papildžius naujų mašinų, skirtų sugadinto ariamojo sluoksnio atstatymui, kokybiškam purenimui ir dirvos paviršiaus išlyginimui, bus išspręsti kompleksiniai tikslai, kaip tvarus dirvožemio naudojimas, augalų produktyvumo didinimas ir produkcijos nuostolių mažinimas, bus įdiegti reikalingi inovaciniai ir technologiniai sprendimai aplinkos taršos mažinimui. EIP projekto veiklos rezultatai padės palaikyti dirvožemio gyvybingumą, taip pat optimizuoti produkcijos auginimo ir produkcijos saugojimo procesus. Savo ruožtu, tai padės mažinti produkcijos ir energetinių išteklių nuostolius. Sukurta ir pritaikyta ūkiuose dirvožemio savybių technologinėse vėžėse atstatymo technologija sudarys geresnes augimo sąlygas, didės produkcijos kokybė, nes pagerėjus auginimo sąlygoms ir medžiagų pasisavinimui, sumažės tiek smulkių, tiek drėgnų grūdų, nes sėklų dygimo atsilikimo laike bus išvengta, kuris yra esant grumstuotai dirvai. Dirvožemio erozijos ir degradacijos mažinimas bus pasiektas sudarytos inovacijos diegimo ir sklaidos metu, sudarytos tinkamos sąlygos augalams augti, bus pasiektas aplinkos išsaugojimas mažiau naudojimo degalus dirvai sudirbti.

Tikslines grupes sudaro ūkininkai ir konsultantai, bus sutektos konsultacijos ir rekomendacijos ūkininkams, projekto rezultatai, t. y. naujos žinios ir geroji patirtis prisidės prie šalies žemės ūkių tvarios veiklos užtikrinimo. Integruotos dirvos dirbimo technologijos taikymas ir ūkių vertės didinimo patirtis leis tobulinti ūkininkų mokymo ir švietimo programas bei perteikti visą kompleksą inovacijų, kurios tiesiogiai prisidės prie aplinkos tausojimo ir taršos mažinimo, taip pat padės ūkininkaujantiems mažinti kaštų poreikį, tokių kaip grūdų džiovinimas, pagerės grūdų kokybė ir produkcijos išeiga. Projektas tik parsideda todėl projekto dalyvių skaičius ir jų pavadinimai bus patikslinti vėliau.

Projekto rezultatai:

Atlikti EIP veiklos grupės projekto galimybių studijos parengimo darbai, pirminė mokslinės literatūros analizė dirvožemių produktyvumo atstatymo klausimais. Mokslininkai ir konsultantai lankėsi visuose bandymų ūkiuose, aptarė planuojamus atlikti eksperimentus. Kartu su ūkininkais ir konsultantais nustatė vykdomos veiklos ir dirvožemių suslėgimo pagrindines problemas, kurias galima išspręsti įgyvendinant projektą ir įdiegiant organizacines bei technologines inovacijas. Šiuo metu įgyvendinamas I projekto etapas – dirvožemio degradacijos nustatymas. Šio etapo metu nustatoma dirvožemio fizinės būklės sugadinimo lygis, priklausomybė nuo klimatinių sąlygų ir dirvožemio degradacijos apimtis. Pirmasis etapas apima įrangos, kitų priemonių ir paslaugų įsigijimą. Tyrimo rezultatai apims dirvožemio suslėgimo pasekmėje didėjančių fizinių struktūros ilgalaikių pokyčių vertinimą, augalų produktyvumo mažėjimo priežastis, rekomenduojamos technologijos ekonominį įvertinimą, struktūros atkūrimo galimybes žemės ūkio pasėlių ilgalaikiam tvarumui užtikrinti. Nustatomas poreikis inovacijos įrangai: padargo prototipo konstrukcijos išdėstymas, reikalingos darbinės dalys dirvožemio struktūrai atkurti, augalinių liekanų įmaišymui ir dirvos paviršiaus išlyginimui. Dirvožemio suslėgimo eliminavimo, augalinių liekanų (ražienų) įmaišymo ir paviršiaus išlyginimo technologinėse vėžėse tyrimai bus atliekami atsižvelgiant į Lietuvos dirvožemių tipą ir numatomi vykdyti 10 ūkių įvairiuose Lietuvos regionuose.