BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Pavadinimas:
Dirvožemio suslėgimo eliminavimo ir produktyvumo atkūrimo technologinėse vėžėse inovacijos diegimas
Priemonė:
KPP priemonė „Bendradarbiavimas“
Veiklos sritis:
„Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“
Projektui vadovauja:
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras
Įgyvendinimo vietos:
Instituto alėja 1, Akademija, Kėdainių r. sav.
Šalis:
Lietuva

Projekto aprašymas

Projektu siekiama žemės ūkio gamybos subjektams siūlyti racionaliai eksploatuoti dirvožemį kaip gamybos priemonę, plėsti veiksmingų tikslinių, konkrečiai užduočiai atlikti, dirvos dirbimo padargų diegimo praktiką.

Projekto inovacijos įgyvendinimas bus vykdomas Lietuvos didžiausią plotą apimančių ir intensyviausiai naudojamų dirvožemių tipuose. Šio projekto metu bus išspręsti konkretūs uždaviniai, pasiekti realūs projekto rezultatai, pritaikomi kiekviename augalininkystės ūkyje. Įgyvendinant projektą ūkininkų ūkiuose bus atliekami keturi tikslieji tyrimai ir šeši demonstraciniai tyrimai, o jų metu sukauptos žinios ir praktika bus perduota kitiems smulkiems ir vidutiniams šalies ūkiams per mokslo ir konsultavimo institucijų ir žemės ūkio technikos gamintojų projekto metu vykdomus demonstracinius renginius šalies rajonuose, supažindinant su naujovėmis vartotojus – šalies ūkininkus. Projekto rezultatai tiesiogiai didins ūkių veiklos pajamas ir konkurencingumą, nes prisidės gerinant tiek dirvožemio našumą, tiek didinant augalų produktyvumą bei produkcijos kokybę. Projekto eigoje bus pasiektas dirvožemio degradacijos procesų mažėjimas, sudarytos tinkamos sąlygos augalams augti, bus mažiau naudojama iškastinio kuro bei mažiau teršiama aplinka vidaus variklių išmetamosiomis dujomis. Dirvos dirbimo technologiją papildžius naujų mašinų, skirtų sugadinto ariamojo sluoksnio atstatymui, kokybiškam purenimui ir dirvos paviršiaus išlyginimui, bus išspręsti kompleksiniai tikslai, kaip tvarus dirvožemio naudojimas, augalų produktyvumo didinimas ir produkcijos nuostolių mažinimas, bus įdiegti reikalingi inovaciniai ir technologiniai sprendimai aplinkos taršos mažinimui. EIP projekto veiklos rezultatai padės palaikyti dirvožemio gyvybingumą, taip pat optimizuoti produkcijos auginimo ir produkcijos saugojimo procesus. Savo ruožtu, tai padės mažinti produkcijos ir energetinių išteklių nuostolius. Sukurta ir pritaikyta ūkiuose dirvožemio savybių technologinėse vėžėse atstatymo technologija sudarys geresnes augimo sąlygas, didės produkcijos kokybė, nes pagerėjus auginimo sąlygoms ir medžiagų pasisavinimui, sumažės tiek smulkių, tiek drėgnų grūdų, nes sėklų dygimo atsilikimo laike bus išvengta, kuris yra esant grumstuotai dirvai. Dirvožemio erozijos ir degradacijos mažinimas bus pasiektas sudarytos inovacijos diegimo ir sklaidos metu, sudarytos tinkamos sąlygos augalams augti, bus pasiektas aplinkos išsaugojimas mažiau naudojimo degalus dirvai sudirbti.

Tikslines grupes sudaro ūkininkai ir konsultantai, bus sutektos konsultacijos ir rekomendacijos ūkininkams, projekto rezultatai, t. y. naujos žinios ir geroji patirtis prisidės prie šalies žemės ūkių tvarios veiklos užtikrinimo. Integruotos dirvos dirbimo technologijos taikymas ir ūkių vertės didinimo patirtis leis tobulinti ūkininkų mokymo ir švietimo programas bei perteikti visą kompleksą inovacijų, kurios tiesiogiai prisidės prie aplinkos tausojimo ir taršos mažinimo, taip pat padės ūkininkaujantiems mažinti kaštų poreikį, tokių kaip grūdų džiovinimas, pagerės grūdų kokybė ir produkcijos išeiga. Projektas tik parsideda todėl projekto dalyvių skaičius ir jų pavadinimai bus patikslinti vėliau.

Projekto rezultatai:

Atlikti EIP veiklos grupės projekto galimybių studijos parengimo darbai, pirminė mokslinės literatūros analizė dirvožemių produktyvumo atstatymo klausimais. Mokslininkai ir konsultantai lankėsi visuose bandymų ūkiuose, aptarė planuojamus atlikti eksperimentus. Kartu su ūkininkais ir konsultantais nustatė vykdomos veiklos ir dirvožemių suslėgimo pagrindines problemas, kurias galima išspręsti įgyvendinant projektą ir įdiegiant organizacines bei technologines inovacijas. Šiuo metu įgyvendinamas I projekto etapas – dirvožemio degradacijos nustatymas. Šio etapo metu nustatoma dirvožemio fizinės būklės sugadinimo lygis, priklausomybė nuo klimatinių sąlygų ir dirvožemio degradacijos apimtis. Pirmasis etapas apima įrangos, kitų priemonių ir paslaugų įsigijimą. Tyrimo rezultatai apims dirvožemio suslėgimo pasekmėje didėjančių fizinių struktūros ilgalaikių pokyčių vertinimą, augalų produktyvumo mažėjimo priežastis, rekomenduojamos technologijos ekonominį įvertinimą, struktūros atkūrimo galimybes žemės ūkio pasėlių ilgalaikiam tvarumui užtikrinti. Nustatomas poreikis inovacijos įrangai: padargo prototipo konstrukcijos išdėstymas, reikalingos darbinės dalys dirvožemio struktūrai atkurti, augalinių liekanų įmaišymui ir dirvos paviršiaus išlyginimui. Dirvožemio suslėgimo eliminavimo, augalinių liekanų (ražienų) įmaišymo ir paviršiaus išlyginimo technologinėse vėžėse tyrimai bus atliekami atsižvelgiant į Lietuvos dirvožemių tipą ir numatomi vykdyti 10 ūkių įvairiuose Lietuvos regionuose.

2023 m. gegužės 4 d. Gargžduose vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse: problemos ir eliminavimo galimybės“  į kurią susirinko dėl dirvožemių suslėgimo problemų turintys ūkininkai, įmonių atstovai.

Projekto vadovas, LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyviams pristatė EIP projekto renginio lauko dienos aktualijas apie dirvožemio suslėgimo didėjimo grėsmes kai nebėra žiemų įšalo ir ypač sparčiai augant pasėlių priežiūros mašinų masei dirvožemio technologinėse vėžėse suslėgimą. Pasisakė kiti pranešėjai ir renginio dalyviai.

Renginio dalyviai apžiūrėjo įrengtą bandymą, vizualiai įvertino žieminio rapso būklę kur sudarytos tinkamesnės sąlygos augalams augti variantuose, kai technologinės vėžės išpurentos ir be jų purenimo. 

 Ūkininko Tomo Balčėno laukuose Dauparų sen., Gargždų r. sav., vyko vasarinių kviečių sėja naudojant Vaderstand Rapid ir Horsh Fokus sėjamasias. Dalyviai domėjosi modernių sėjos mašinų galimybėmis, sėjos kokybe, piktžolių kontrole ir energetinių sąnaudų mažinimo galimybe ūkyje naudojant bearimines javų auginimo technologijas.

Dalyviai domėjosi EIP inovacija – technologinių vėžių purenimo ir lauko išlyginimo padargu, veikimo principu, reguliavimo galimybėmis, pritarė, kad yra svarbus technologinėse vėžėse suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atstatymas.

Lauko diena Jono Žotkevičiaus ūkyje Padubysio k.

2023 m. gegužės 10 d. EIP projekto partnerio Jono Žotkevičiaus ūkyje Padubysio k., Vilkijos sen., Kauno r. vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimo technologinėse vėžėse problemos ir dirvožemio produktyvumo atkūrimo galimybės“ į kurią susirinko dėl dirvožemių suslėgimo problemų turintys ūkininkai, įmonių atstovai.

Projekto vadovas LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyvius supažindino su dirvožemių produktyvumo mažėjimo priežastimis, išlaikymo svarba, kalbėjo apie žemės ūkio technikos masės ir galingumo didėjimą, kas skatina dirvožemio suslėgimą, ir ypač didėja pasėlių priežiūros mašinų masė, apsaugos produktų naudojimas, dėl to didėja dirvožemio technologinėse vėžėse suslėgimas. 

Renginio dalyviai apžiūrėjo įrengtą bandymą, vizualiai įvertino žieminių kviečių būklę, variantuose kur sudarytos tinkamesnės sąlygos augalams augti variantuose, kai technologinės vėžės išpurentos ir be jų purenimo. 

 Dalyviai aplankė Jono Žotkevičiaus ūkį, domėjosi naudojamų modernių traktorių ir dirvos dirbimo padargų galimybėmis, paruošimo kokybe ir energetinių sąnaudų mažinimo galimybe naudojant bearimines javų auginimo technologijas.

Dalyviai domėjosi EIP inovacija – dirvos purenimo ir lauko išlyginimo padargu, veikimo principu,  pritarė, kad yra svarbus technologinėse vėžėse suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atstatymas, nes technologinės vėžės dažnai suformuojamos kitoje vietoje, pvz. atnaujinat techniką, paliekant lauko pakraščius ar kitais atvejais.  

 

 

Lauko diena Mariaus Vainausko ūkyje Švobiškio k., Pasvalio r.

2023 m. gegužės 17 d. EIP projekto partnerio Mariaus Vainausko ūkyje Švobiškio k., Pasvalio r. vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimo technologinėse vėžėse problemos ir eliminavimo galimybės“ į kurią susirinko dėl sunkaus priemolio dirvožemių suslėgimo problemų turintys aplinkinių rajono ūkių ūkininkai, LŽŪKT ir kitų įmonių atstovai.

Projekto vadovas LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyvius supažindino su dirvožemių produktyvumo mažėjimo priežastimis, išlaikymo svarba, kalbėjo apie žemės ūkio technikos masės ir galingumo didėjimą, kas skatina dirvožemio suslėgimą. Kuomet didėja ūkių dydis, didėja pasėlių priežiūros mašinų masė, augalų priežiūros produktų naudojimas, dėl to didėja dirvožemio technologinėse vėžėse suslėgimas. 

Dr. Danutė Jablonskytė-Raščė pristatė atliktų tyrimų metu surinktų dirvožemio ir augalų rodiklių duomenis. Prof. Algirdas Janulevičius padarė pranešimą apie traktorių degalų sąnaudų mažinimo galimybes, proporcingų agregatų sudarymo būdus tame tarpe ir EIP inovacinį technologinių vėžių dirvožemio purentuvą, traktorinių agregatų ekonomiško darbo rėžimų pasirinkimų ribas. Dr. Vytautas Seibutis pranešimą skaitė apie dirvos biologinį purenimą, kuomet teisingai sudarytos kultūrinių javų sėjomainos grandyje su kukurūzais ir tarpiniais pasėliais gerina dirvožemių struktūrą.

Renginio dalyviai apžiūrėjo įrengtą bandymą žieminiuose rapsuose, kurie 2022.08.14 d. buvo sėti tiesioginės sėjamąja „Sumo DTS4“. Vizualiai įvertino rapsų išsivystymą kur sudarytos tinkamesnės sąlygos augalams augti kai technologinės vėžės išpurentos ir mažau palankios – be jų purenimo.  Dalyviai domėjosi tiesioginės sėjos rapsų auginimo galimybe, naudojant bearimines auginimo technologijas, kuomet didelė dalis šiaudų lieka dirvos paviršiuje.

Lauko dienos dalyviams buvo demonstruojama EIP inovacija – dirvos purenimo ir lauko išlyginimo padargas. Diskusijų metu aptartas technologinių vėžių eliminavimo principas. Renginio dalyviai pritarė, kad yra svarbus technologinėse vėžėse suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atstatymas, nes kasmet technologinės vėžės suformuojamos kitoje vietoje, pvz. keičiant pasėlių priežiūros techniką, paliekant lauko pakraščius žydinčių augalų juostoms ar kitais atvejais.  

Lauko diena vyko Radviliškio rajone

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT konsultantai ir žemės dirbimo padargų gamintojo įmonės „Laumetris“ atstovai.

EIP projekto vadovas LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas renginio dalyvius informavo apie dirvožemių produktyvumo mažėjimo priežastis ir suslėgimo didėjimo problemos mastą. Viena iš priežasčių – žemės ūkio technikos galingumo ir masės didėjimas, skatinantis mažo humusingumo dirvožemių suslėgimą. Dirvožemio drėgmė koreliuoja su jo kietumu: kuo mažesnė drėgmė, tuo didesnis dirvožemio kietumas, bet kuo drėgnesnis dirvožemis slegiamas, tuo labiau didėja jo tankis. Didėjant ūkiams neišvengiamai didėja ir pasėlių priežiūros mašinų masė, o siekiant gausesnės bei kokybiškesnės produkcijos dažnėja augalų priežiūros produktų naudojimas, dėl to dažniau važiuojama technologinėmis vėžėmis.

LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Danutė Jablonskytė-Raščė pristatė atliktų tyrimų schemas, įrengtų 10 bandymų bei ūkių vietas ir surinktų dirvožemio bei augalų rodiklių duomenis.

LAMMC ŽI mokslo darbuotojas dr. Vytautas Seibutis akcentavo augalų šaknų atliekamą biologinį dirvos purenimą, kai tinkamai sudarytos javų sėjomainos grandyje su kukurūzais arba tarpiniais pasėliais gerina dirvožemių struktūrą.

Renginio dalyviams buvo demonstruojama EIP inovacija – dirvos technologinėse vėžėse purenimo ir lauko išlyginimo padargas. Diskusijų metu aptarti technologinių vėžių eliminavimo principai. Lauko dienos dalyviai pritarė, kad yra svarbus suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atkūrimas technologinėse vėžėse, nes jos kasmet suformuojamos vis kitoje vietoje, pvz., keičiant pasėlių priežiūros techniką, lauko pakraščiuose paliekant žydinčių augalų juostas arba apsaugą šalia melioracijos griovių. Ši inovacija aktuali ne tik taikant tradicines auginimo technologijas, bet yra itin reikalinga tiesiogiai sėjant į ražieną.

Renginio metu buvo pademonstruota universali tiesioginės sėjos juostinė ražieninė sėjamoji „RS-4“ sėjant kviečius po technologinių vėžių išpurenimo.

Vasario 9 d. vyko seminaras Ukmergėje

Vasario 9 d. į Ukmergės technologijų ir verslo mokyklą susirinko būrys seminaro „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“ dalyvių: ūkininkai iš aplinkinių ir tolesnių rajonų, LŽŪKT konsultantai ir žemės dirbimo padargų gamintojo įmonės „Laumetris“ atstovai, diskusijai apie inovacijų taikymą ūkiuose.

EIP projekto vadovas, LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties mokslo darbuotojas dr. Vidas Damanauskas perskaitė pranešimą apie dirvožemio suslėgimo riziką. Viena iš suslėgimo priežasčių – žemės ūkio technikos galingumo ir masės didėjimas, skatinantis mažo humusingumo dirvožemių suslėgimą. Remiantis sunkaus priemolio dirvožemyje atliktais eksperimentais nustatyta, kad vienkartinis apkrauto traukos jėga traktoriaus pravažiavimas viengubais ratais, kurių oro slėgis 1,8 baro, vasarinių javų derlių mažino koeficientu 0,9, tačiau pravažiavimas sudvejintais ratais, kurių oro slėgis 0,8 baro, priešingai – derlių didino koeficientu 1,1.

Siekiant gausesnės ir geresnės kokybės produkcijos, dažnėja augalų priežiūros produktų naudojimas, technologinėmis vėžėmis traktoriai su purkštuvais arba tręštuvais nuolat važinėja viso sezono metu, todėl dirvos suslėgimas yra labai didelis. Technologinės vėžės užima apie 1 ha plotą 20 hektarų lauke. Į tokias sugadintos dirvos vietas įsėjus javus, galimi reikšmingi derliaus nuostoliai. Naudojantis projekto metu pagamintu padargu, tokiose vėžėse prieš bet kokį dirvos dirbimą ar tiesioginę sėją rekomenduojama suslėgimą eliminuoti.

LAMMC ŽI Joniškėlio bandymų stoties vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Danutė Jablonskytė-Raščė pristatė įrengtų 10-ies bandymų schemas ir ūkių vietas, iš tiksliųjų eksperimentų surinktų dirvožemio bei augalų rodiklių duomenis ir gautus rezultatus.

LAMMC ŽI mokslo darbuotojas dr. Vytautas Seibutis perskaitė pranešimą „Žemės dirbimo supaprastinimo įtaka sėjomainos produktyvumui“, kuriame akcentavo augalų šaknų atliekamą biologinį dirvos purenimą, kai tinkamai sudarytos javų sėjomainos grandyje su kukurūzais arba tarpiniais pasėliais gerina dirvožemio struktūrą ir mažina jo tankį.

Renginio dalyviams buvo pristatyta EIP inovacija, diskusijų metu aptarti technologinių vėžių eliminavimo principai. Seminaro dalyviai pritarė, kad yra svarbus suslėgto dirvožemio sluoksnio produktyvumo atkūrimas technologinėse vėžėse, nes jos kasmet suformuojamos vis kitoje vietoje, pvz., keičiantis lauko riboms, keičiant pasėlių priežiūros techniką, lauko pakraščiuose paliekant žydinčių augalų juostas arba apsaugą šalia melioracijos griovių. Ši inovacija aktuali ne tik taikant tradicines auginimo technologijas, bet yra itin reikalinga tiesiogiai sėjant į ražieną.

Seminaro metu aptartos tiesioginės sėjos į ražieną perspektyvos ir poreikis, kai klimatinės sąlygos vis dažniau yra nepalankiai sausos. Buvo pristatyta universali tiesioginės sėjos juostinė ražieninė sėjamoji RS-4, turinti galimybę įterpti granuliuotą kompostą į sėjos eilutę kviečius sėjant tarpueiliais kas 33 cm. Juostinės sėjos nauda, problemomis ir patirtimi pasidalijo ūkininkai, kurie tokias technologijas naudoja savo ūkiuose.

 

Nuotraukų galerija