BDAR

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika


Skaidrė1.JPG

Balandžio 20 d. 10 val. Lietuvos kaimo tinklo sekretoriatas organizavo nuotolinį renginį „Praktinė patirtis atkuriant durpines šlapynes ir jose vykdant ūkinę veiklą“, skirtą savivaldybių specialistams ir galimiems suinteresuotiems pareiškėjams (ūkininkams).

Renginio pradžioje žemės ūkio ministro patarėja Kristina Simonaitytė pristatė pagrindinį renginio tikslą – išsamiau susipažinti su praktiniais durpinių šlapynių atkūrimo aspektais, kaip vyksta šlapynių atkūrimas nuo projekto parengimo iki atliekamų darbų iki vėlesnės priežiūros ir galimybių vykdyti ūkinę veiklą.

Renginio pagrindinis pranešėjas VšĮ „Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas“ direktorius Nerijus Zableckis pristatė nagrinėjamą temą. Pristatymo metu buvo pateikta daug praktinių pavyzdžių, kurie aiškiai parodo esminius šlapynių atkūrimo darbus ir rezultatus, taip pat pateikti pavyzdžiai būdų kaip toliau ekstensyviai naudoti atkurtas šlapynes, įskaitant jų biomasės panaudojimą bioekonomikoje. Pažymėtina, kad nusausintų durpžemių (organinių dirvožemių) ir šlapynių (pelkių) apsauga ir atkūrimas šiuo metu yra itin aktuali tema dėl šių veiklų svarbos švelninant klimato kaitą. Pranešimo metu taip pat buvo pateikta duomenų iš įvairių šaltinių, parodančių Lietuvos durpžemių ŠESD emisijų mažinimo svarbą nacionaliniame, ES ir pasauliniame kontekste.

Lietuva, kaip viena iš durpžemiais turtingų ES šalių, įgyvendina Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės ,,Naujos kartos Lietuva“ (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) veiklą „Didinti ŠESD absorbcinius pajėgumus (atkuriant pelkių (durpžemių) hidrologinį režimą)“. Šios veiklos tikslas – sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimus iš nusausintų pažeistų žemės ūkyje naudojamų durpžemių, šiuose plotuose atkuriant pelkėdaros procesus, taip pat didinti jų ŠESD absorbcinį potencialą, kartu sudarant palankias prielaidas biologinės įvairovės buveinėms ir ekstensyvios ūkinės veiklos, įskaitant anglies kaupimo ūkininkavimo (angl. carbon farming), vykdymui. K. Simonaitytė atkreipė dėmesį, kad nors Žemės ūkio ministerija yra numačiusi ir įgyvendina įvairių priemonių, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas žemės ūkio sektoriuje, ekspertų atlikti vertinimai rodo, jog durpinių šlapynių atkūrimas yra viena iš efektyviausių priemonių, galinčių itin reikšmingai prisidėti prie nacionalinių ir ES klimato tikslų įgyvendinimo.

Atkreipiame dėmesį, kad VĮ Žemės ūkio duomenų centro tinklalapyje yra patalpintas durpžemių žemėlapis

Durpžemių plotų žemėlapis:

https://zuikvc.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=530c52dc580e44f8aa04651e3a03bd6a

Renginio įrašas.

Renginio metu pristatytą pranešimą galite rasti žemiau esančioje Dokumentų skiltyje.

Dėkojame dalyvavusiems ir kviečiame sekti naujienas apie artėjančius renginius Renginių kalendoriuje.